Solana, Kesintilere Neden Olan Özelliği Kapattı

Geçtiğimiz günlerde Solana Blockchain ağında yaşanan son kesinti pek çok geliştiricinin canını sıkmıştı. Son dönemlerde kesintilerle boğuşan Solana ağında, son yaşanan olaya sebep olan özellik kapatılıyor.

Solana Nonce İşlem Özelliği Kapatıldı

Geçtiğimiz günlerde Solana Blockchain ağında yaşanan ve yaklaşık 4.5 saat süren kesinti sonrasında, Solana ekibi olayın raporunu yayımladı. Solana ekibine göre, doğrulayıcı operatörler sorunu çözmek için çalıştı ve ağı yeniden başlatmaya karar verdi. Eylemler, aynı gün gerçekleşen blok üretiminin yeniden başlamasıyla kalıcı nonce işlemlerinin geçici olarak devre dışı kalmasına neden oldu.

Yaşanan bu olayla birlikte Solana ekibi, kesintinin, dayanıklı nonce işlemler özelliği tarafından tetiklenen bir çalışma zamanı hatasından dolayı yaşandığını belirledi. Belirli koşullar altında bu hata, başarılı bir kalıcı nonce işleminin iki kez işlenmesine izin verdi. Solana ekibi, ileriye dönük olarak nonce işlem özelliğini devre dışı bırakmaya karar verdi. Konu hakkında açıklama yapan ekip şu ifadeleri kullandı:

“Dayanıklı nonce işlem özelliği, aynı durumun tekrar yaşanması durumunda ağın durmasını önlemek adına v1.9.28/v1.10.23 sürümlerinde devre dışı bırakıldı. Azaltma uygulanana ve özellik gelecek bir sürümde yeniden aktif hale getirilene kadar dayanıklı nonce işlemleri, işleme koyulmayacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.