Bored Ape NFT’leri Irkçılıkla Suçlandı, Yuga Labs Dava Açtı

NFT denilince akla ilk gelen isimlerden birisi olan Bored Ape Yacht Club koleksiyonu, sık sık büyük satın alımlar ile birlikte gündeme geliyor. Yakın zamanda CryptoPunks koleksiyonunu da alması ile birlikte bilinirliğini iyice artıran Bored Ape’in yaratıcısı Yuga Labs, bu sefer ırkçılık iddiaları ile gündemde. Yuga Labs bir taraftan NFT‘lerinin taklit edildiğini ve marka ismine zarar verildiğini söyleyerek dava açarken, diğer taraftan topluluk tarafından ırkçılıkla suçlanıyor.

Yuga Labs ve Bored Ape Hakkındaki Irkçılık İddaları Nereden Çıktı?

Genellikle günümüz NFT koleksiyonlarındaki ana mantık, bir temanın farklı kombinasyonları ile elde edilen binlerce içeriğin, farklı nadirlik oranları ile piyasaya sürülmesinden oluşuyor. Bu alandaki ilk çalışmalardan birisine imza atan CryptoPunks, bu konseptin en büyük örneği niteliğinde. Söz konusu kriter popülerlik olduğunda ise şüphesiz Bored Ape Yacht Club göze çarpıyor. Ancak Ryder Ripps adlı bir sanatçıya göre, Yuga Labs göründüğü kadar masum değil.

İlk olarak bu iddiaların yeni olmadığını belirtmemizde fayda var. Öyle ki Yuga Labs ve popüler koleksiyonu Bored Apes, sık sık ırkçılık iddiaları ile birlikte anılıyordu. Koleksiyonda yer alan bazı NFT’ler, ırkçılık göndermeleri içerdiğine dair sık sık eleştiriliyor.

Bu konuyu detaylı olarak ele alan bir blog yazısı, Bored Ape Yacht Club koleksiyonunu bir “Simianizasyon” olarak tanımlarken, koleksiyonda ırkçı birçok göndermenin yer aldığını belirtiyor. Bununla birlikte koleksiyonun logosunun ise Nazi Totenkopf amblemine çok benzediği iddia ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.