İran’daki Kripto Faaliyetlerinin Yüzde 85’ini Bitcoin Madencileri Oluşturuyor

Bitcoin madenciliğinde en üst sıralarda yer alan İran, madencilikten önemli bir gelir elde etti. Geçtiğimiz günlerde yasa dışı kripto madenciliği için uyguladığı para ve hapis cezalarını artırdığını duyuran İran’da yasa dışı Bitcoin madenciliği yapılmaya devam ediliyor.

İran’da, Yasa Dışı Bitcoin Madenciliği Yapılmaya Devam Ediliyor

Chainalysis’in yayınladığı kripto para raporuna göre, İran Bitcoin madenciliğinde, 2015 ve 2021 yılları arasında ülkedeki kripto para birimi hizmetlerine 186 milyon dolardan fazla gelir sağlandı. Raporda, yasa dışı Bitcoin madencilerinin İran’daki kripto para etkinliğinin yaklaşık yüzde 85’ini oluşturduğu belirtildi.

Raporda, yargı bölgelerinde faaliyet gösteren birçok borsanın İranlı işletmelere finansal hizmetler sunmaya devam ettiği belirtildi.

Geçtiğimiz nisan ayında İran‘da yasa dışı Bitcoin madenciliğinin önüne geçilmesi için uygulanan cezaların en az üç ve beş kat artıralacağını aktarılmıştı. Gelen rapora göre, bu cezaların caydırıcı olmadığı, ülkede yasa dışı Bitcoin madenciliğinin yapılmaya devam ettiği görüldü.

Ayrıca hatırlatacak olursak, Uluslararası Para Fonu (IMF) son raporunda, İran gibi ülkelerin enerji kaynaklarından para kazanmak ve uygulanan yaptırımların etkisini azaltmak için kripto para madenciliğine yönelebileceğini belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.