GÜNEY KORE METAVERSE KARARI

Güney Kore hükümetinin metaverse gibi gelişen teknolojilere artan ilgisi, diğer ülkeleri de bu konuda teşvik edebilir.

Kripto konusunda sıkı bir düzenleyici rolü ile tanınan Güney Kore, metaverse konusunda büyük adımlar atıyor. Hükümet, çeşitli metaverse projelerine doğrudan 223,7 milyar won (yaklaşık 177,1 milyon dolar) yatırım yapacak.

Metaverse alanına yatırım yapan Güney Kore bu alanda ilk adımı atan ilk ulusal hükümet oldu.

CNBC’nin bildirdiğine göre ulusal fon, ilk etapta vatandaşların çeşitli devlet planlarına ve hizmetlerine sanal olarak erişmesine olanak tanıyacak metropol düzeyinde bir metaverse platformu oluşturmak için kullanılacak.

Güney Kore, teknolojik olarak sürekli güncel ve ileri seviyede kalmaya çalışan bir ülke olarak biliniyor. Ayrıca henüz yeni denilebilecek blockchain teknolojisini teşvik etmek için cesur adımlar atıyor. Diğer ülkelerle kıyaslanınca emsal teşkil edecek “devlet daireleri için blockchain kullanım örnekleri “ sunan ilk hükümetler arasında yer alıyor.

Metaverse, araziler, binalar, avatarlar, kıyafetler ve hatta isimlerin ticaretinin gerçekleştiği, genellikle kripto para birimi kullanılarak paylaşılan sanal dünyaların tümünü ifade ediyor. Konsept oldukça yeni olmasına rağmen, NFT’lerden sonra kripto dünyasındaki en büyük hype’a sebep oldu. Facebook, Google ve hatta Apple gibi tüm teknoloji devi firmalar konsepte büyük ilgi gösterdi. Hatta Facebook, tüm markasını Meta adıyla değiştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.