En Büyük İkinci ENS Domain Satışı Gerçekleşti

Blockchain ve Web3 teknolojisinin birçok sektörün kalbi hâline gelmeye başladığı oldukça önemli bir dönemdeyiz. Başta finans ve bankacılık olmak üzere birçok alanda kendisine yer bulan Web3, domain konusunda da hızla kendisini göstermeye devam ediyor. Dot-com balonunun 2000’lı yılların başında patlaması ile birlikte korkulan domain adresleri, günümüzde ENS domain adresleri ile yeniden canlanıyor.

000.eth ENS Domain Adresi 300 ETH Karşılığında Satıldı

NFT analiz platformu NFTGO‘nun verilerine göre, 000.eth satışı, ikinci en yüksek ETH cinsinden ENS işlem fiyatı oldu. Geçen Ekim ayında paradigm.eth, 420 ETH (o zamanların fiyatı ile yaklaşık 1.5 milyon dolar) karşılığında satın alınmıştı. Özellikle, risk sermayesi şirketi Paradigm, satın almanın arkasında olmadığını açıklamıştı.

Başlangıçta Web2’de IP adreslerini kullanmanız gerektiği gibi, bugün de cüzdan adresiniz veya kripto ve Web3 alanındaki işlem karmaları gibi uzun alfasayısal değerler ile kullanıyoruz. Bu sorunu çözmek için ortaya çıkan ENS veya Ethereum Ad Hizmetleri, Web3’teki karmaşık tanımlayıcıları okunabilir adlara (alan adlarına) çevirmenize yardımcı olmayı hedefliyor.

Böylece ENS kullanarak NFTMAKERSS.eth gibi bir alan adı satın alabilir ve bunu Ethereum cüzdan adresinize bağlayabilirsiniz. Böylelikle “0x3bsfjbk234basf8iwerb….” gibi karmaşık cüzdan adresiniz yerine ENS alan adınızı paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.