Deutsche Bank’tan Dikkat Çeken Bitcoin Yorumu

Kripto paralar artık sadece eşler arası basit bir yazılım olmaktan çok uzakta. Günümüzde küresel düzenleyicilerin odak noktası olan, bankaların dilinden düşürmediği devasa bir sektör hâline gelen kripto ve lideri Bitcoin, artık hayatımızın bir parçası hâline gelmeye başladı. Son olarak Deutsche Bank‘tan Bitcoin için fiyat tahmini ve yorum geldi.

Deutsche Bank: Bitcoin Altından Ziyade Elmas Gibi

Kripto para piyasası 3 trilyon dolarlık altın günlerinden gerilemiş durumda. Özellikle lider kripto Bitcoin’in (BTC) son 1 ay içerisinde yüzde 40 değer kaybetmesi, diğer kriptoları da oldukça etkiledi. Bloomberg‘in yakın tarihli bir raporuna göre, çok uluslu bir Alman yatırım bankası olan Deutsche Bank, Bitcoin fiyatının yıl sonuna kadar 28.000 dolara yükselebileceğini tahmin ediyor.

Mütevazı ve iyimser bir tahminin olarak görülen bu açıklamaların arkasındaki mantık, hisse senedi piyasasının yıl sonuna kadar kısmen toparlanabileceği yönündeki görüşler. Deutsche Bank, teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 ile güçlü bir korelasyon nedeniyle, Bitcoin’in ABD hisse senetleriyle birlikte toparlanmasının muhtemel olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte asıl dikkat çeken açıklama ise Deutsche Bank’ın Bitcoin için yaptığı tanımlama oldu. Öyle ki Deutsche Bank analistleri Marion Laboure ve Galina Pozdnyakova, Bitcoin’in altından çok bir elmas olduğunu dile getirdi:

“De Beers bir üründen ziyade bir fikir pazarlayarak, son seksen yıldır hakim oldukları, yılda 72 milyar dolarlık elmas endüstrisi için sağlam bir temel oluşturdu. Elmaslar için kullanılan bu durum, Bitcoin dahil birçok mal ve hizmet için de geçerlidir” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.