Çin’de Blokzincir Dünyası Hızla Büyüyor, Kayıtlı Şirketler Artıyor

Kripto para ticaretini yasaklamasıyla öne çıkan Çin, blokzincir alanında faaliyet gösteren şirketleri ise desteklemeye devam ediyor. Bu alanda hizmet veren şirketlerin sayısı 1.821’e çıktı.

Çin’deki Blokzincir Şirketlerinin Sayısı Artıyor

South China Morning Post‘un haberine göre, Çin’in blokzincir pazarı büyümeye devam ediyor. Mart 2019’dan 2021’e kadar Çin Siber Uzay İdaresi, her iki ila dört ayda bir yeni girişimlerin yeni listelerini yayınlama hızını artırdı. Her ne kadar ülke kripto para ticaretini yasaklamış olsa da giderek artan Çinli blokzincir şirketleri için yeni uygulamalar artıyor.

Ajans, yasal, finansal, tarımsal ve fikri mülkiyet koruma hizmetlerini kapsayan blokzincir projeleri ile 3 yıl içinde 197 liste yayınladı. Bu hızlandırılmış yayın programı, merkezi olmayan uygulamalar üzerinde sıkı kontrol sağlarken, ülkenin ekonomik ve teknolojik hedefleriyle uyumlu blokzincir uygulamaları geliştirme kararlılığını da gösteriyor.

Tabii dediğimiz gibi kripto para ticaretinin yasaklanmasıyla Çinli şirketler, blokzincir için yeni uygulama alanları da arıyor.

Çin’deki şirketlere bakacak olursak, ülkenin en büyük teknoloji şirketlerinin büyük bir kısmı blokzincir hizmetine sahip. Bunların arasında Tencent’i, JD.com’u, Xiaomi’yi, NetEase’i ve Baidu’yu sayabiliriz.

Diğer yandan bankalar da finansal kullanım için blokzincir teknolojisini araştırıyor. Örnek vermek gerekirse China Zheshang Bank’ın 2019’daki bir listeye göre CAC’ye kayıtlı beş hizmeti var. Bunlar arasında kişisel finansal transferler, alacaklar ve tedarik zinciri yönetimi yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.